Anasayfa

Untitled 1
Ürünler Üretim Kullanim Alanlari Satis ve Sevkiyat Kalite Iletisim
 
   
 
   

Firmamiz Kirikköy/Lüleburgaz/Kirklareli bölgesinde Kuvars kumlarini yikama, kurutma ve eleme tesislerinde isleyerek sanayi kumlari olarak satisa sunmaktadir. 

 

SIPARIS HATTI

0212 237 51 50

 
 
 
Untitled 1
  MADENLER
  Silis Kumu
  Kuvars Kumu
  Kuvars
  Kuvarsit
  ÜRÜN ÇESITLERI
  Filtre Kumu
  Filtre Çakili
  Kumlama Kumu
  Söve Kumu
  Hali Saha Kumu
  Aritma Kumu
  Yapi Kimyasallari Kumu
  Antrasit
  Bazalt Kumu

Filtre Kumu

     

 

 
FILTRE KUMU
           Filtre kumu dogal kuvars kumlarindan yikama ve eleme islemlerinden sonra TS EN 12904 standartlarina uygun olarak üretilir ve istenen ebatlarda siniflandirilir. Filtre kumlari olarak kullanilan kuvars kumlari asit deneylerinde çözünmez ve kütle kaybina ugramaz. Filtre kumlari baslica içme suyu aritma tesisleri, atiksu aritma tesisleri, kazan filtreler ve yüzme havuzlarinda kullanilmaktadir. Filtre kumlarinin TS EN 12904 standartlarina uygun olmasi zorunludur. Kaliteli ve dogru ürün seçildiginda arilan içme suyu kalitesi ona göre artar. Filtrelerde kullanilan kuvars kumlarinda yüksek bir asinma direnci vardir. Bu sebeple filtrasyonda uzun süreli çözümler sunar.   
          Içme suyu aritma tesislerinde hizli ve yavas kum filtre sistemleri mevcuttur. Hizli kum filtreleri genelde 0,800-1,200 mm filtre kumu araliginda nozullu ve ters yikama sistemi ile çalisir. Yavas kum filtrelerinde ise 15-25 mm çakil ve 5-15 mm çakil ile yataklama yapilir. Üzerine 3-5 mm ve 1-3 mm çakil konulur. En üst tabaka ise 0,300-0,500 mm araliginda yaklasik 1 metre yükseklikte filtre kumu konulur. Yavas filtrelerde su akis  debisi düsüktür. Suyun kimyasal yapisi ve kirlilik oranina göre   yavas veya hizli kum filtre seçimleri yapilir. Bazen üst tabaka filtre kumu ölçüleri 0,400-0,800 mm ve 0,600-1.0 mm  veya belirlenen alternatif ölçü araliginda olabilir.

 IÇME SUYU ARITMA TESISLERI ÇALISMA PRENSIPLERI

HAVALANDIRMA VE ÖN OZONLAMA ÜNITELERI

Havalandirma Ünitesi

 

Baraj ve gölden alinan hamsuyun tesislere giris yaptigi ilk ünite havalandirma ünitesidir. Havalandirma havuzuna alinan hamsulardaki tat, koku ve amonyak gibi parametreler atmosfere verilerek giderilirken demir, mangan ve organik madde gibi parametreler de okside olarak aritma tesislerinde giderilebilecek seviyeye ulastirilmaktadir. Havalandirma esnasinda suyun çözünmüs oksijen konsantrasyonu da dengelenmektedir.
 

Ön Ozonlama Üniteleri
 
Ön ozonlama ünitesinde su içerisinde bulunan mikroorganizmalar giderilmekte ve sudaki tat ve koku düzeltilmektedir. Jeneratör ve temas tanki olmak üzere 2 kisimdan olusan ön ozonlama ünitesinde her biri 12,5 kg kapasiteli 4 adet ozon jeneratörü bulunmaktadir.
Ozon üretimi atmosferden alinan havanin; hava kompresörü-basinçli hava tanki-hava kurutucular-ozon jeneratörü gibi kademelerden geçirilmesiyle elde edilmektedir. Üretilen ozon, temas tankinin dibindeki difizörler vasitasiyla havalandirmadan gelen suya verilmektedir. 
 
 

IÇME SUYU ARITMA TESISI ANA ÜNITELERI

• Hamsu Giris Yapisi
• Hizli Karistirma Ünitesi
• Yavas Karistirma Ünitesi
• Çöktürme Ünitesi
• Filtrasyon Ünitesi
• Temiz Su Deposu
• Çamur Giderme Tesisleri ve
• Kimyasal Maddeler Binasi
1- Hamsu Giris Yapisi
Havalandirma ve ön ozonlamaya tabi tutulan sular çelik isale hatti ile tesisin hamsu giris yapisina alinir. Burada ön klorlama yapildiktan sonra (ozon ünitesi çalismadigi zamanlarda) su enerji kirma perdesinden geçirilir.
Enerji kirma perdesinin fonksiyonu ise bir sonraki kademe olan debi ölçme savaklarinda debi ölçümünün saglikli yapilabilmesi için, su geçisinin çalkantisiz bir sekilde yapilmasini saglamaktir.
2- Hizli Karistirma Ünitesi
.
Hizli karistirma yapisinda negatif yüke sahip olan kolloidal yapidaki maddeler suya ilave edilen pozitif yüklü alüminyum sülfat iyonlari ile homojen bir sekilde karistirilir.
3- Yavas Karistirma Ünitesi
Alüminyum sülfatin etkisiyle hizli karistiricida yükleri nötrlestirilen kolloidal yapidaki maddelerin yumak haline dönüsmesi için yavas karistirma ünitesine alinir. Bu ünitede sular yavas karistirilarak kolloidal maddelerin birbirleriyle bulusmasi saglanir.
4- Çöktürme Ünitesi
Çöktürme ünitesi hamsu içerisinde bulunan ve yavas karistirma ünitesinde flok haline gelmis olan kolloidal maddelerin sudan ayrildigi bir bölgedir.
ve 2,8 m derinligindedir.
5- Filtrasyon Ünitesi
Çöktürmeden çikan su dört ayri kanalda klorlandiktan sonra filtre ünitesine ulastirilir. Buradaki klorlamadan maksat mangan oksidasyonunu saglamak ve klor yan ürünlerinin olusumunu engellemektir.
 
Tesislerde muhtelif ebatlarda  hizli kum filtresi mevcuttur. Her filtrede 1 m yüksekliginde 0.8-1.25 mm çapinda süzme islemini gerçeklestiren kum bulunmaktadir. Kumu askida tutan sistem yataklamada kullanilan filtre çakilidir.
Her filtrenin ortalama süzme hizi 6 m³/m²/saattir. Maksimum süzmesi ise 12 m³/m²/saattir. Yaklasik 36 saat hizmette kalan filtre yüzeyleri tikanir.
Tikanan filtreler alttan hava ve su verilerek geri yikama islemine tabi tutulur. Filtrelerin su ile yikama hizi 18 m/saat iken havanin hizi ise 70 m/saattir.
Bu tesislerdeki filtrelerin su ile yikama islemi cazibeli olarak filtrelerden daha yüksek bir kotta bulunan hazneye doldurulan su ile yapilmaktadir.
Bu sistemin avantaji hazneye su basan yikama pompalarinin verimi ne kadar degisirse degissin filtrelerin yikama hizi hiçbir zaman pompalarin degisiminden etkilenmemektedir. Dolayisiyla su ile yikama hizi sürekli sabit kalmaktadir.
6- Temiz Su Deposu
Filtre ünitesinden çikan aritilmis sular son klorlamaya tabi tutulduktan sonra temizsu haznelerine alinir.
7- Çamur Giderme Tesisleri
bir filtrenin yikanmasi için yaklasik 500 m³ su tüketilmektedir. Yikama sonunda çamurlu olarak çikan gün’lük su, iyilestirildikten sonra hamsu olarak kullanilmak üzere tesis girisine geri döndürülür.
Filtre yikamasi ile olusan çamurlu sular havuzlarda kismen durulandiktan sonra duru sular tesise geri verilmek üzere dengeleme havuzuna çamurlar ise çamur susuzlastirma ünitesine alinir.
Çöktürme havuzlarindan çikan çamurlu sular ise  çamur dengeleme havuzuna alinir. Bu havuzdaki duru sular kullanilmak üzere tesise geri gönderilir. Çamurlar ise çamur ünitesine iletilir. 
8- Kimyasal Maddeler Binasi
kimyasal maddelerin depolandigi ve çözeltilerinin hazirlanip dozlandigi bir binadir.
Suyun aritilmasi için gerekli kimyasal maddeler; alüminyum sülfat, Polielektrolit, Aktif Karbon, potasyum permonganat, gazklor ve sodyumhipoklorittir.
Aliminyum Sülfat Sistemi:
Alüminyum Sülfat hazirlama tankinda hazirlanan solüsyon,  dozaj pompalari vasitasiyla dozlanmaktadir.
Dezzenfeksiyon Ünitesi 
 Dezenfektan madde olarak klor gazi kullanilir. Ünitelerin ana birimleri;
• Klor tanlari salonu
• Evapatör Ünitesi
• Klor cihazlari odasi
 Klor tankindan likit olarak alinan klor, önce evaparatörlerde isitilarak buharlastirilir. Evaparatörde buharlastirilan sivi klor 40 ve 80 kg/saat kapasiteli 7 adet klornatörden geçirildikten sonra  hamsu giris yapisi, filtre öncesi ve tesisi çikisina dozlanir. 
 
 
  
 ÇAMUR SUSUZLASTIRMA ÜNITESI


 

 

 


İçeriğe Ait Görseller

 
 
 

Merkez : Tabakhane Cad. No:12 Kasimpasa Is Merkezi Kat:1 D:10 Kasimpasa / IST.

Üretim : E-5 Karayolu üzeri,Bahçivan Gida Yani,Kirikköy Sapagi,Lüleburgaz / KIRKLARELI

Tel   :0212 237 51 50

Fax  :0212 237 13 73

info@siliskum.com.tr

 
  Copyright 2011 Tüm hakları saklıdır. Web Tasarım : Net Tanıtım